Lapsen oikeudet kuuluvat kouluun – opetetaanko niistä riittävästi? 

Margariitta Kariola
Joukko nuoria juoksee koulun käytävällä hymyillen.

Lukuvuoden alussa opettaja suunnittelee, mitä vuoden aikana opetetaan ja millä tavoin. Opetussuunnitelma ohjaa työtä, mutta kaikki sen tavoitteet eivät välttämättä näy arjen kiireessä yhtä selvästi.   

Yksi helposti taka-alalle jäävä asia voi olla lapsen oikeuksien käsitteleminen. Hektisessä kouluarjessa ei aina tunnu löytyvän aikaa pysähtyä miettimään, miten lapsen oikeudet näkyvät opetuksessa. Silloin ne saattavat näkyä lähinnä lapsen oikeuksien viikolla – jos silloinkaan. Jokaisella lapsella on kuitenkin oikeus oppia omista oikeuksistaan. 

Lapsen oikeudet kuuluvat jokaiseen päivään 

Perusopetuksen opetussuunnitelman perusteissa ohjataan käsittelemään muun muassa ihmisoikeuksia, yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa, syrjimättömyyttä ja demokratiaa. Lapsen oikeudet kytkeytyvät vahvasti näihin teemoihin, ja niiden tulisi näkyä opetuksessa läpi vuoden – ei ainoastaan lapsen oikeuksien viikolla tai 20. marraskuuta vietettävänä lapsen oikeuksien päivänä.  

Jotta lapsen oikeudet toteutuvat käytännössä, tarvitaan kasvattajille riittävästi osaamista ja välineitä niiden käsittelyyn, mutta myös kasvattajan oma innostus kantaa pitkälle. Opettajien demokratia- ja ihmisoikeuskasvatuksen osaaminen on tällä hetkellä vaihtelevaa, eikä aiheesta ole yhtenäistä opettajankoulutusta. Oikeusministeriön ”Kuullaan, mutta ei kuunnella” – Lasten osallistumisoikeudet Suomessa -arviointiraportissa todetaan, että lasten parissa työskentelevien ammattiryhmien yleistä tietoisuutta lapsen oikeuksista tulisi vahvistaa ja lapsen oikeuksiin liittyvää koulutusta tehostaa sekä perus- että täydennyskoulutuksessa. Myös YK:n lapsen oikeuksien komitea on kiinnittänyt tähän huomiota antaessaan Suomelle suosituksia.  

Oikeuksien tunteminen on myös turvallisuustaito 

Lapsen oikeudet tulevat näkyviksi arjen tilanteissa. Tuleeko lapsi kuulluksi? Kohdellaanko häntä yhdenvertaisesti? Onko hänellä turvallinen olo? Tietääkö hän, mistä saa apua, jos jokin asia huolestuttaa? 

Lapsen oikeuksista keskustellessa opettajien kanssa, nousee esiin usein myös kysymys vastuusta ja velvollisuuksista. Oikeudet ja velvollisuudet eivät kuitenkaan ole toistensa vastakohtia. Kun lapsi oppii tuntemaan omat oikeutensa, hän oppii samalla ymmärtämään myös muiden oikeuksia ja oman toimintansa vaikutuksia niihin.  

Oikeuksien tuntemista voidaan käsitellä myös turvallisuustaitona. Kun lapsi tuntee oikeutensa, hänen on helpompi tunnistaa tilanteet, joissa niitä loukataan, sekä tietää, mistä saa apua.   

Valmiit materiaalit helpottavat opetusta 

Jokainen lapsi on arvokas, ja siksi jokaisen lapsen tulisi saada tietoa omista oikeuksistaan pitkin opetusvuotta. Lapsen oikeuksien opettamista ei tarvitse kuitenkaan rakentaa alusta saakka itse. Lastensuojelun Keskusliiton ylläpitämältä lapsenoikeuksienviikko.fi -sivustolta löytyy valmiita opetusmateriaaleja eri-ikäisille lapsille ja nuorille aina varhaiskasvatuksesta perusopetukseen, ja ne ovat käytettävissä ympäri vuoden. Lapsen oikeuksia voi myös käsitellä helposti ja hauskasti lapsenoikeudetlapsille.fi -verkkosivuston avulla, josta löytyy ikätasoista tietoa sekä leikkimielisiä visailuja lapsen oikeuksista. 

Lisäksi olemme Meidän LOS -hankkeessa tuottaneet yläkouluikäisille nuorisoystävällisen version YK:n lapsen oikeuksien komitean Suomelle antamista suosituksista. Sen tueksi on tehty opetusvideo sekä kasvattajan opas, joka tarjoaa käytännön vinkkejä materiaalin käsittelyyn ja helpottaa sen käyttöönottoa koulussa. 

Kannustan lämpimästi tarttumaan lapsen oikeuksien materiaaleihimme – niistä on helppo aloittaa, vaikka jo seuraavalla alkavalla oppitunnilla!  

Margariitta Kariola

Pedagoginen asiantuntija, Meidän LOS-hanke, Lastensuojelun Keskusliitto

Meidän LOS (2025–2026) vahvistaa lasten osallistumista lapsen oikeuksien sopimuksen toteutumisen seurantaan ja arviointiin.

Euroopan unionin osarahoittama.